Hız Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Hız Sensörü Çalışma Prensibi


araç kilometre hız sensörü
(Dişli tip kilometre hız sensörü)

Hız - kilometre sensörü ne işe yarar görevi nedir?

Araç hız gösterge sensörü aracın hızını algılayarak elektronik kontrol ünitesine (ECU) iletir. Aracın hız ve kilometre bilgisi ayrıca sürücü gösterge panelinde, hız göstergesi ve kilometre göstergesinde gösterilir.


Hız sensörü nasıl çalışır? (Hız sensörü çalışma prensibi)
Araç hız sensörü birkaç çeşit tasarıma sahip olduğundan, çalışma prensipleri farklılık göstermektedir.

Hız sensörü çeşitleri:
* Kilometre telli hız göstergesi (en eski tip) 
* Dişli Tip Hız Sensörü (Kilometre Dişlisi) (eski tip)

* Manyetik Tip Hız Sensörü (Bobinli - Hall Effect) (En son teknoloji)

Biz burada iki çeşit hız sensörünün çalışması anlatalım.

*Dişli Tip Hız Sensörü (Kilometre Dişlisi - Kilometre Sensörü)

*Hız-kilometre sensörü nerede bulunur?
Hız gösterge sensörü, vites kutusu üzerindeki yuvasında bulunmaktadır.

Kilometre dişli tip araç hız sensörü, önden çekişli araçların vites kutusunda, diferansiyelin olduğu bölümde bulunur. Önden çekişli motorlarda kullanılan transaks vites kutusunda, bilindiği gibi vites kutusu ve diferansiyel tek bir gövde içerisinde bulunmaktadır. Arkadan itişli araçlardaysa, araç hız sensörü, vites kutusu çıkış milinde bulunmaktadır.

Arkadan itişli araçlardaysa, vites kutusunun çıkış mili üzerinde bulunmaktadır. 
(Vites kutusu çıkış miline bağlanan kilometre-hız sensörü)*Dişli Tip Hız-Kilometre Sensörü Nasıl Çalışır?

Sensörde ve şanzıman çıkış milinde plastik sonsuz vida dişler bulunmaktadır, böylece şanzıman çıkış milinin dönüş hareketi, hız sensörüne iletilmekte, hız sensörüyse bu dönüş hareketini elektrik siyallerine dönüştürerek elektronik kontrol ünitesine göndermektedir.  Dönüş hızına bağlı olarak voltaj veya voltaj frekansı değişmekte ve hız hesaplanmaktadır. Şanzıman çıkış milinin dönüş hareketin aracın hızı ve yaptığı kilometre hesaplanarak sürücü gösterge panelinde de gösterilmektedir.
*Manyetik Tip Hız Sensörü (Bobinli - Hall Effect) 
Manyetik tip hız hız sensörü en geliştirilen ve günümüz araçlarında kullanılan hız sensörü tipidir. Vites kutusu çıkış miliyle herhangi bir temas yoktur, tamamen manyetik alan etkisiyle çalışan elektronik bir hız sensörü tipidir, daha hassas ölçüm yapar ve sıcaklıktan etkilenmez. 
(Manyetik tip (hall etkili) hız-kilometre sensörü)

Çalışma prensibi olarak hall effect prensibine göre çalışır. Sensörün içerisinde bir sabit mıknatıs ve bakır tellerden oluşan bir bobin bulunmaktadır. Sensörün hemen önünden, sensör için özel olarak takılmış olan sensör sinyal dişlileri geçmektedir. Çıkış miliyle beraber, sensör dişlisinin dişleri, sensörün önünden geçerken bir manyetik alan değişimi oluştururlar, bu manyetik alan değişimiyle bir voltaj sinyali oluşur. Oluşan voltaj sinyali kare dalga (dijital) yapıdadır ve bu sinyal elektronik kontrol ünitesine gönderilerek, aracın o anki hızı hesaplanır. Ayrıca aracın kilometre bilgisi de bu sensörün sinyalleriyle hesaplanır.

Bazı araçlarda vites kutusunda bulunan hız sensörünün yaptığı işler ABS tekerlek hız sensörleri vasıtasıyla yapılır. Abs tekerlek hız sensörleri, her bir tekerlekte ayrı ayrı bulunur ve her tekerlekte, poryanın arkasında aks milinde bir sensör sinyal dişlisi bulunur. Böylece tekerleğin dönüş hızı anlık olarak elektronik kontrol ünitesine gönderilir.
 (Abs tekerlek hız sensörü)

Hız sensörünün gönderdiği sinayaller,  elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından alınarak şu işler gerçekleştirilir;

* Aracın km bilgisini tutmak,
* Hız göstergesinde araç hızını göstermek,
* Cut-off (yakıt kesme) stratejilerini uygulamak,
* Hız sabitleyiciyi kontrol etmek,
* Motor yönetiminde kullanmak,
*Ateşleme sisteminde ateşleme zamanlamasını ayarlamak,
*Yakıt enjeksiyon sisteminde hava-yakıt karışımını ayarlamak,
*Vites kutusu kontrol ünitesiyle (otomatiklerde), vites kutusu geçiş noktalarını (vites değiştirme anlarını) ayarlamak,
* ABS fren sisteminin çalışmasında,
* ESP’nin (elektronik stabilite programı) devreye girmesinde ve yönetilmesinde.


Hız sensörü arızası ve belirtileri
Hız sensörü arızalandığında, arıza lambası yanacaktır ve hız göstergesi çalışmayacaktır. Hız sensörünün muhtemel arıza sebepleri; sensör bozulmuştur, bağlantı kablolarında veya bağlantı soketinde kopma-gevşeme-korozyon-kirlenme yağlanma-kısa devre gibi bağlantı problemleri olmuştur. 

Yorumlar

 1. Hız sensoru tam olarak neresinde motorun yardımcı olabilir misiniz

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar bende opel tigra 97 model bir araç var...benim aracımın bu aralar yolda giderken seyir halinde 80 falan giderken vitesi boşa atınca stop ediyor akü lambaları yanıyor tabiki bunu arıza gösterge ışığı yandığında yapıyor yapmadığı zaman yolda giderken debriyaja bastığımda ise devir saati hissedilir derecede düşüyor motor öksürüyor stop edecekmiş gibi yapıp kendisini topluyor....düz yolda 4 km kadar ışığı yakıyor ama dün farkettim 2 ile yokuş aşağıya inerken motor freni ile ışık 10 saniye içinde yanıyor ve bu arabada km saati gayet düzgün çalışıyor beyinciye gittim arabayı bilgisayara bağladık hiz sensoru hatası gösteriyor peki normalde sensor arızalı olsa km bilgisi vermemesi gerekir usta beni biraz kıllandirdi bende daha gitmedim 200 liraya hallederiz dedi bana basit bir iş miş gibi geldiye bununla ilgili çok şeyler arıyorum birde sizin yorumunuzu okumak isterim tam sorun nedir karışık bi durum gercekten

  YanıtlaSil
 3. merhaba bendede 2004 peugeot 307 1.4 dizel var p0500 ve p0501 hata kodları verıyor bellı aralıklarla 3 gün sönüyor 3 gün yanıyor arabamdakı sıkıntı vıteste 2000 devır altında gaz verdıgım de sılkeleme,atılma diyelım yapıyor bunu ayagımdan gazı cektıgımdede yapıyor şanzıman,motor kulakları.debrıyaj balatası degıstı volan taşlamaya gitti kimse çözemedi ama aracımda bu kodlar yanıyor sonuyor kımse bu kodlardan yapıcagını dusunmuyor yanı arac cut offa gırmeden bellı mıktar yakıtı hız sensoru vasıtasıyla verıp sılkeletmemesı lazımken sanırım yakıtı dırek kesıyor acaba bundan olabılırmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   p0500 ve p0501 arıza kodları, hız sensörünün arızalı olduğunu ifade eder. Bu sensörü kontrol ettirmekte fayda var.

   Sil

Yorum Gönder

Arızalarla ilgili soru ve cevaplar için: https://otomobilteknoloji.blogspot.com.tr/p/oto-arza-soru-ve-cevaplar.html